Üniversiteye Gidemeyen yada Gitmeyene 225 TL Aylık Ödeme Şartı

Üniversiteye Gidemeyen yada Gitmeyene 225 TL Aylık Ödeme Şartı

Üniversite eğitimi almak için sınava girdi ancak kazanamadıysanız, Kazandı ancak tercih yapıp yerleşemediyseniz veya hiç sınava girmeye bile teşebbüs etmediyseniz o zaman Devlete aylık olarak 225 TL’ye varan ödeme yapmaya hazır olun.

Genel Sağlık Sigortası
Genel Sağlık Sigortası Tüm Öğrencileri İlgilendiriyor

Üniversiteye giremeyene her ay 225 TL’ye kadar ceza

Üniversiteye kayıt yaptıramayanlar, eller cebe..

Her ay en az 37,62 TL, en fazla da 225,72 TL prim ödeyeceksiniz! Paranız yoksa, ailenizden alıp ödeyeceksiniz.

Ama mutlaka ödeyeceksiniz.

Artık sizin için yeni bir dönem başlıyor, Olay ciddi..

OLAY NE?

Üniversitede okuyanlar, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alabiliyorlar. 18 yaşını doldurmuş olup üniversiteye giremeyenler ise, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alamıyorlar.

Bu durumda, ceza olarak 225 TL’ye kadar prim ödüyorlar.

Primin tutarına gelince, aile içindeki gelirin kişi başına aylık tutarı: – Asgari ücretin üçte biri (313,50 TL) ile asgari ücret (940,50 TL) arasında ise 37,62 TL; – Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.881TL) arasında ise 112,86 TL; – Asgari ücretin iki katından fazla ise 225,72 TL; “genel sağlık sigortası primi” ödenecek.

KIZLARA AYRICALIK 

1 Ekim 2008 tarihi itibariyle, ana veya babasının, “bakmakla yükümlü olduğu kişi” olarak sağlık hizmeti alan kız çocukları; 1- Çalışmaya başlamadıkları, 2- Evlenmedikleri,sürece, üniversiteye giremeseler dahi anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecekler.

Kız çocukları; – Çalışmaya başladıklarında, kendi sigortalılıkları üzerinden, – Evlenip de çalışmayanlar, eşleri üzerinden “sağlık yardımı” alacaklar.

İşsiz kalmaları veya boşanmaları halinde, tekrar anne veya babalarının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılacak ve yeniden onların üzerinden sağlık yardımı almaya başlayacaklar.

GELİR TESTİ VE ÖNEMİ

Zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılan çocukların, “gelir testi” yaptırmalarında yarar var.

Gelir testi sonucuna göre, prim ödemeksizin sağlık hizmeti alabilmek mümkün. Test sonucu, aile içindeki kişi başına düşen aylık gelirin, “asgari ücretin üçte birinden (313,50 TL’den) az olması” gerekiyor.

Bu durumda, genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanır.

Aile içindeki gelirin, kişi başına düşen aylık tutarı “asgari ücretin iki katından az olanlar” mutlaka gelir testi yaptırmalılar. Yaptırmadıkları takdirde, asgari ücretin iki katı tutar üzerinden, “aylık 225,72 TL) genel sağlık sigortası primi” ödemek zorunda kalırlar.

 

Hürriyet Ekonomi Yazarı Şükrü Kızılot

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. HEM ÖGRENCILER KAZANAMASIN DIYE ELINIZDEN GELENI YAPIN SONRA COK SUCLULARMIS GIBI BIDE GIREMEDI DIYE PARA ALINN NASIL İŞLERDİR BUNLAR YAA İĞRENÇ Bİ ÜLKEDE YASIYORUZ!

    • ÇOK HAKLISIN BÖYLE BİR EĞİTİM SİSTEMİ OLMAZ OLSUN HEM ÖĞRENCİLERİ ALMAMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR HEM SUÇLUYORLAR BİR DE ÜSTÜNE ÜSTLÜK BİR GELİRİ BİLE OLMADIĞI HALDE BU ÖĞRENCİLERDEN ZORLA PARA ALIYORLAR BUNA RESMEN SOYGUNCULUK DENİR YASAL SOYGUNCULUK YILLARDIR HALKI SOYDUKLARI YETMEDİ ŞİMDİ ÖĞRENCİLERE KADAR GELDİLER YAKINDA NEFES ALMAK İÇİN YAŞAMAK İÇİN BİLE SINAVA SOKUCAKLAR ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN TÜM ÖĞRENCİLER !!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar