Üniversiteye Kapağı Attık. Ya Sonrası?

Üniversiteye Kapağı Attık. Ya Sonrası?

Üniversite Yaşamıİlk iki sene üniversiteye alışma, dersler derken üçüncü sene, çoğu üniversiteli bir telaş alıyor… Son sene ise panik başlıyor: “Mezun oluyorum ne yapacağım?” Üniversite aslında lise sonrası rahatlama dönemi değil, iş hayatına atılmanın ilk adımı. Bu 4 seneyi iyi değerlendirmek gerekiyor.

Üniversite yıllarını yaşarken diğer yandan yavaş yavaş iş hayatına atılmak gerekiyor. Sertifika programları, staj ve eğitimler, bunun en iyi yolları. Ayrıca çoğu üniversite bünyesinde öğrencileri yönlendirecek kariyer merkezleri bulunuyor. Bunun dışında okulların sektördeki şirketlerle yaptıkları işbirlikleri de öğrencilerin iş hayatına daha okul yıllarında hazırlanması için önemli bir fırsat.

Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında yapılan çeşitli proje ve eğitimlerle öğrenciler, iş dünyasını yakından tanıyabiliyor, derslerde gördüklerini pratiğe dökebiliyorlar. Bu da mezun olduklarında onlara büyük avantaj sağlıyor.

İşte bazı üniversiteler ve öğrencileri iş dünyasına hazırlama yöntemleri:

İki ders arası yürüyerek derse ya da staja gidiyorlar

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde, teknoloji sektöründen 85 firma ve toplamda 2.700’ü aşkın personel bulunuyor. İTÜ Maslak kampüsünde faaliyet gösteren ARI Teknokent şirketleri, öğrenciler için staj, yarım ve tam zamanlı istihdam olanakları sağlıyor.

Öğrenciler, iki ders arası yürüyerek işe/staja gidebiliyor. Yanı sıra ARI Teknokent şirketleri, sık sık İTÜ öğrenci kulüplerine projelerinde mentor, destekçi, sponsor olarak destek oluyor. Hatta kendi şirketlerini kurarak iş dünyasına adım atan öğrencilere İTÜ ARI Teknokent olarak Akademik Kuluçka Merkezi’nde ofis temini ve ortak kullanım alanlarından faydalanma imkanı tanınıyor.

ARI Teknokent şirketlerinin yüzde 25’i, akademisyenlerin kurduğu veya hisse sahibi olduğu şirketler. Bu kapsamda birçok şirket sahibi, eş zamanlı olarak derslere de girerek doğrudan öğrencilerin eğitimine, hem bir akademisyen hem de bir özel sektör yöneticisi olarak katkıda bulunuyor.

Ayrıca öğretim görevlisi olmasa bile, ARI Teknokent şirket yöneticileri, öğrencilere ihtiyaçları çerçevesinde danışmanlık yapıyor, proje ve kariyer geliştirme desteği veriyor. Teknoloji ve iş dünyasıyla ilgili düzenli seminer ve eğitimler veriliyor.

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker, “Onlarca sayfa ödev hazırlayan veya binlerce satır kod yazan pek çok öğrencinin aslında yarım sayfa etkili bir dilekçe yazmayı henüz öğrenmediklerini üzülerek görüyoruz” diyerek öğrencilerin eksik deneyim ve özel sektör zayıflıklarına dikkat çekiyor.

Teorik bilgi, pratikle takviye ediliyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin düzenlediği sertifika programları kapsamında TAV Havalimanları Holding, Pepsico Türkiye, Siemens, Boyner Holding, FOX, Limak Enerji firmaları ile işbirlikleri bulunuyor.

Bu kapsamda yöneticiler, çeşitli atölye ve sertifika programları kapsamında deneyimlerini paylaşıyor. Öğrenciler kurumların ofislerinde staj yapabiliyor, çeşitli proje ve eğitimlerle iş dünyasını yakından tanıyabiliyor. Kurumlar ile düzenlenen sertifika programları ile 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin teorik bilgileri, pratik bilgilerle takviye ediliyor.

Üniversitenin Kariyer Merkezi danışmanları, öğrencilere nasıl bir iş ortamının kendisine uygun olabileceği, neleri yapmaktan keyif aldığı ve bireysel gelişim alanlarıyla ilgili özelliklerini keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Farklı sektörlerden 700’ü aşkın kurumun üye olduğu www.bilgikariyer.com web sitesiyle öğrencileri işverenlerle bir araya getirerek, öğrencilere staj ve iş olanakları sunuyor. Akademik yıl boyunca öğrencilere iş hayatına hazırlık ve kişisel gelişim seminerleri düzenleniyor.

İŞKUR ile çalışıyorlar

Ege Üniversitesi, çoğunlukla KOBİ’lerle işbirliğinde. Ayrıca aralarında Vestel ve NETSİS’in de bulunduğu 7 firma ile işbirliği yapıyor. Kısa dönemli stajlar her ne kadar öğrenci ile sanayinin birbirini tanıma süresi olsa da Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Müdürü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan, maalesef farklı nedenlerden dolayı istenilen sonuçların alınamadığını söylüyor.

Öğrencilerin bilgileri uygulayabilecek süre ve ortam bulabilmeleri için Ege Bölgesi Sanayi Odası ile Sanayi Deneyim Sertifikası Programı yürütülüyor. Öğrencilerin programda başarılı sayılabilmeleri için, eğitimleri süresince toplam 12 ay ve bu süre içinde en az 2.000 saat sanayide çalışma zorunluluğu bulunuyor. Öğrenciler, program süresince sigortalanıyor, asgari ücret alabiliyor ve sosyal yardımlardan yararlanabiliyor.

Ege Üniversitesi’nin farklı akademik birimlerindeki ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyindeki dersler, içeriklerine bağlı olarak konularında uzman sanayiciler tarafından veriliyor. 1994’te Ege Üniversitesi’nin Ar-Ge çalışmalarını güçlendirmek ve üniversite-sanayi işbirliğini kuvvetlendirmek amacıyla kurulan EBİLTEM, öğrencilerin teknolojik gelişmeleri ve mesleki bilgileri takip edebilmeleri için seminerlerin, bilgi günlerinin, sempozyumların ve teknik gezilerin organizasyonunu destekliyor.

EBİLTEM, öğrencileri için İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü ile de işbirliği yapmış. Bu kapsamda EBİLTEM’de İŞKUR Hizmet sorumlusu tarafından; iş arayanın profiline uygun açık işlerin sorgulanması, iş başvurularının alınması ve takip edilmesi gibi işlemler yapılıyor.

Yurtdışında stajla ödüllendiriliyorlar

Özyeğin Üniversitesi’nin farklı sektörlerden şirket ve kurumlarla işbirliği yapıyor. Akademik kadro ve öğrencilerin uygulamalı çalışmalarına destek veren, bir çok yerel ve çok uluslu şirket bulunuyor. Özyeğin Üniversitesi Sektörel Eğitim ve Öğrenci Gelişiminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Gençtürk, öğrencilerin üniversite eğitimleri süresince mümkün olduğu kadar farklı iş deneyimi edinmelerinin hem kişisel, hem akademik, hem de profesyonel gelişimleri için önemli olduğuna inanıyor.

Bu nedenle Özyeğin Üniversitesi’nde hem kredili/zorunlu hem de kredisiz staj programları bulunuyor. Hazırlık veya lisans programının 1. sınıfında staj yapmak isteyen öğrencileri sıcak satış deneyimi kazanmaları için Fiba Perakende Grubu bünyesinde faaliyet gösteren GAP veya Marks&Spencer mağazalarına yönlendiriyorlar.

Üniversite eğitimleri süresince yüksek onur akademik başarısı elde eden öğrenciler, Credit Europe Bank ile kurgulanan 15 günlük yurtdışı stajıyla ödüllendiriyor. Ayrıca imzalanan işbirliği anlaşmaları kapsamında birçok şirket, Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine kredili veya kredisiz staj imkânı sunuyor.

İş dünyasıyla öğrenciyi entegre etme etmek için Sektörel Çözümler dersleri veren Özyeğin Üniversitesi, tüm programların 2. sınıf öğrencileri için zorunlu olarak Sektörlerle Tanışma dersi düzenliyor. Her dönem bu derslere 25 -30 arası farklı yönetici katılıyor.

Kampüste yönetici var

Koç Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde ulusal ve uluslararası şirketlerle 33 proje yürütülüyor. Üniversite Aksa, Aselsan, Bosch, Ford-Otosan, Google, Indesit, İstanbul Ulaşım A.Ş., Koç Sistem, Microsoft Corporation, Microvision Inc., Otokar, Tüpraş, Otokar, Tüpraş, Türk Telekom ve Yünsa ile AR-GE projeleri yapılıyor. Öğrenciler bu işbirlikleri çerçevesinde çeşitli staj imkanlarından faydalanabiliyor.

İktisadi-İdari Bilimler Fakültesi’nde deneyimli yöneticilerin bilgilerini, verdikleri derslerle öğrencilere aktarmalarını sağlamak için ‘Kampüsteki Seçkin Yönetici’ isimli bir pozisyon da oluşturulmuş. Bu pozisyonda yer alan Arçelik eski CEO’su Hasan Subaşı ve Hürriyet eski CEO’su Hasan Yılmaz, değişik seviyelerde dersler ve seminerler veriyorlar. Bunlara ek olarak Beymen’in eski Genel Müdürü Esel Çekin perakende yönetimi, marka yaratma konusunda deneyimli bir yönetici olan Semih Yalman, Ernst&Young’un eski CEO’su Alp Bayülken dersler veriyor.

Lisansüstü öğrencilerin şirketlerle yakın temasta bulunmalarını sağlamak amacıyla üst düzey yöneticilerle sohbet toplantıları, şirket projeleri ve şirket gezileri yapılıyor. Kariyer Gelişim Merkezi ise, öğrencileri potansiyel işverenlerle buluşturmak üzere tasarlanmış kampüs etkinlikleri için farklı şirketlerle işbirliği yapıyor. Bu etkinlikler arasında şirket tanıtım toplantıları, sektörel tanıtım toplantıları ve ‘Kampüste İşe Alım Günleri’ gibi etkinlikler bulunuyor.

Kariyer gelişimi için ne yapılabilir?

Üniversiteye girdikten sonra boş durmamak, iyi bir kariyer inşa etmek için yapılabilecek birçok şey var:

KENDİNİZİ TANIYIN: Nelerden hoşlanıyorsunuz, hangi işleri yapmayı seviyorsunuz, nasıl bir yaşam tarzı hayal ediyorsunuz iyi bilin. Sokaklarda olmayı, gezmeyi dolaşmayı seven biri için masabaşı yapılacak bir iş sıkıcı olabilir.

ARAŞTIRIN: Yapmayı düşündüğünüz mesleği ne kadar tanıyorsunuz, çalışma şartları neler, sağdan soldan bildiklerinizle yetinmeyin, inceleyin, araştırın, sorun. Bu mesleği yapanlarla görüşün. Birçok öğrenci hangi mesleği yapmak istediğini biliyor ama mesleğin inceliklerinden habersiz. Bu nedenle çok istediğini zannettiği bir işten hoşlanmayabiliyor.

HEDEF BELİRLEYİN: Küçük ya da büyük olması farketmez. Kendinize bir hedef koyun ve bunu hayata geçirmeye çalışın. Bu, yapmayı istediğiniz meslekle ilgili olabilir. Mesela hayalinizdeki mesleği yapan biriyle tanışmak veya bir firmada staja başlamak olabilir.

AKTİF OLUN: Oturduğumuz yerden bunları istemekle olmuyor. Harekete geçmek gerek. CV hazırlayın, iş ilanlarına göz atın, adaylardan neler bekliyorlar, aranan özellikler neler, bunlara bakın. Bu özelliklerin sizde olup olmadığını düşünün.

NEREDE ÇALIŞSAM?: Çalışmak istediğiniz, çalışmayı hayal ettiğiniz şirketler hakkında araştırmalar yapın. Çevrenizde buralarda ya da benzer firmalarda çalışan birileri olup olmadığına bakın ve bu kişilerle konuşun. Gerçekten hayal ettiğiniz gibi mi acaba? Bir de onların ağzından dinleyin.

KİŞİSEL GELİŞİM: Okulunuzda mutlaka şirketlerin veya öğrenci kulüplerinin düzenlediği sertifika programları, seminerler olacaktır. Size faydalı olabileceğini düşündüğünüz etkinliklere katılın. Alanında uzman kişilerin tecrübelerinden faydalanın, anlattıklarından kendinize dersler çıkarın.

 

Zeynep MENGİ / Hürriyet İK

Hürriyet Kampüs 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle
izmir escort antalya escort izmir escort bursa escort porno indir porno izle izmir escort istanbul jigolo