beylikdüzü escort

Yakın zaman vahşeti: Srebrenitsa Katliamı

Yakın zaman vahşeti: Srebrenitsa Katliamı

Srebrenitsa Katliamı 11 Temmuz 1995 yılında yaşanan II. Dünya savaşından sonra Avrupa’daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından önem arz etmektedir. Ve yine II. Dünya savaşından sonra Avrupa’daki en büyük insan katliamıdır.

Katliamın gelişmesine bakıldığında; 1992 yılında Yugoslavya’nın çökmesi üzerine Sırplar Bosna da soykırım başlatmıştır. Ve bu olay üzerine Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı da güvenli bölge olarak ilan etmiş. II. Dünya savaşından sonra 24 bin civarı olan nüfusu 60 bine yaklaşmış ve bu bölge adeta hastalıklı bir bölge haline gelmiş. Beraberinde açlık ve sefalet yerini alarak Srebrenitsa “toplama kampına” dönüşmüş. Müslümanların elinden tüm silahları toplanarak Srebrenitsa saldırıya açık ve korumasız bir hale gelmiş.

1992 yılında Avrupa birliği tarafından o zamanın başkenti Srebrenitsa olan Sırbistan “yasak bölge” olarak ilan edilmiştir. O bölgenin tek geçim kaynağının maden ocakları olması, korumasız ve güçsüz bir bölge olması Sırbistan’ın böyle bir katliamı yapmasındaki en büyük etkendi. Bölgenin savunmasız oluşu Bosna Hersekin stratejik bölgesi halini almasına neden olmuş ve 5 gün süren katliamda 8372 kişi acımasızca katledilmiştir. Binlerce insanın kimlikleri tespit edilmesin diye de öldürdükten sonra parçalanarak gömülmüşlerdir.

Bu dehşetin suçlularına bakıldığında ise Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyetinin kurucusu Bilyana Plavsiç, Bosna-Hersek Millet Meclisinde milletvekili olan Momcilo Krajisnik, Bosna Sırp Ordusu’nun Başkomutanı Ratko Mladiç , Sırp Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı Zdravko Tolimir dir . 1992-1995 yılları arasında Radovan Karadziç ve Momcilo Krajisnik ile birlikte “Müslüman ve Hırvatlardan Arındırılmış Bosna” projesinin çerçevesinde “etnik arındırma” olarak adlandırdıkları katliamda binlerce insanı katletmişler ve müebbet hapis cezası yerine belirli süreler dahilinde hapis cezasına çarptırılmış. Momcilo Krajisnik 20 yıl, Bilyana Plavsiç 8 yıl hapis cezası almıştır. Zdravko Tolimir 2007 yılında ve Ratko Mladiç ise 2011 yılında tutuklanmıştır. Bu katliamdan önce Ratko Moliçin “İşte 11 Temmuz 1995′te Sırp şehri Srebrenitsa’dayız. Büyük bir Sırp bayramı arifesinde iken bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Nihayet, yeniçerilere karşı ayaklanmasından sonra bu toprakta “Türkler”den intikam almamızın vakti geldi” sözleri meşhurdur.

Srebrenica katliamının canlı tanığı Hasan Nuhanoviç’in bu katliam anında yaşadıklarını bizzat kendisi anlatmıştır. Bosna-Hersek Polis Görev Gücü’nde birlikte görev yaptığı Türk Emniyet Müdürü Ali Dikici tüm yaşanılanları bir yazısında keleme almış. Katliam sırasında mülteci kampın boşaltılmasını Hasan Nuhanoviç şöyle anlatıyor: “Askerler kampı boşaltmak için her şeyi dört dörtlük planlamışlardı. Mültecilerin sırayı bozmadan çıkmalarını sağlamak üzere kampın çıkışına naylon şeritler bile çekmişlerdi. İnsanlara sadece bir hayvan sürüsü gibi kapıya doğru yürümelerini emrediyorlardı.” Orada insanlara adeta zulüm yapılıyor oradakilerin insan olduğu unutuluyordu.

Hasan Nuhanoviç ailesini korumak için elinden gelen her şeyi yapmasına rağmen onları bir arabaya binişini son olarak görmüştü. Babası yaşanılanların unutulmaması, orada yapılan cinayetleri, zulümleri, acımasızca insanları katletmelerini tüm dünyaya anlatması için oğlunun orada kalmasını istemiş ve Hasan Nuhanoviç ailesini bırakıp kampta kalmıştır. Arkalarından ;“Kardeşim, annem, babam arkalarında bir grup Sırp askerle birlikte gözlerimin önünde çıkıp gittiler. Annemi en son bir otobüse bindirilirken gördüm. Bense hala BM’nin ailemi koruyacağını sanıyordum.” demiş.

Yaşanılan Srebrenitsa katliamda hayatını kaybeden insanların neler hissettiğini ve birbirlerini bir daha hiç göremeyeceklerini bile bile vedalaşmalarını, bütün dünyanın gözü önünde katledilmelerini ve bütün dünya tarafından yapayalnız bırakılmanın verdiği ıstırabı anlamak için Hasan’ın yaşadığı dram en çarpıcı örnek olarak karşımızda duruyor.

Yakın zaman vahşeti: Srebrenitsa Katliamı

Bir anekdota dikkat çekmek gerekir ki; 11 Temmuz 1995 günü oradaki insanları korumak kimin göreviydi? Bahsedilen Birleşmiş Milletler kimdi? Vatandaşa karşı olan sorumlulukları neydi Birleşmiş Milletlerin? BM’nin “Güvenli Bölgesi” Srebrenica değil miydi? Bu katliamda onların suçu yok muydu? Binlerce insan annesini, evladını, babasını kaybederken BM neredeydi? Annesini özlediğinde onu ziyaret edeceği bir mezarlığı olmayan masumlar vardı. Yaşanılan bu acıların dinmesi asla kolay olmayacak. Tüm dünya kamuoyu bunlar yaşanılırken neredeydi? İnsanlık ölmüş müydü?

Ratko Mladic soykırım öncesi “Büyük Sırp kutsal gününün öncesindeyiz. Bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Türklere karşı ayaklanmamızı hatırlayarak, Müslümanlardan intikam almanın zamanı geldi.” diyerek Srebrenitsa’nın kaderini önceden belirlemişti. Srebrenica katliamı Uluslararası camia tarafından unutturulmak istenen ama asla unutmamamız gereken olaylardan biridir . Çünkü burada 12 bin insan sadece Türk ismi taşıdıkları için öldürüldü. Sırp ve Hırvatlar, Boşnaklar’a ’Türk’ diyorlar ve bu insanlar, “burada Türkleri istemiyoruz, bütün Türkleri Türkiye’ye göndereceğiz” sloganlarıyla öldürüldüler.

Türk isimleri taşıdıkları için öldürülen bu kardeşlerimizi unutmayalım ve bu yaşanılan katliamın sorumlularına, suçlularına, bu vahşette sessiz kalanlara; yaşanılan acıları, dökülen kanları, yetim kalan binlerce çocuğu, mezarı bile olmayan din kardeşlerimizi, evlatlarını kaybeden annelerimizi, dinmeyen acıları, yakılan feryatları, onca dökülen gözyaşlarını, yapılan toplu mezarlıkları , biten hayatları, yaşanılacakları , toprağın altındakileri , eskiden şifalı sularının olduğu şirin bir yer olan Srebrenitsan’ın şimdi toplu bir mezar yeri olduğunu ,her karış toprağının kardeşlerimizin kanıyla sulandığını , her adımda onların bir kemiğine çürümüş bir ceketine rastlanacağını, hala orada ki kokunun gitmediğini ve gitmeyeceğini, o yaşanan katliamdaki yaşanılan acılara rağmen tarihin kara lekesi olan 11 temmuz 1995 yılını gülerek eğlenerek kutlayanlara unutmadığımızı ve asla da unutturmayacağımızı her zaman hatırlatalım .

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!

kubra_kayaokay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar