Yalçın BAYER Sakarya Üniversitesi Yönetimini Eleştirdi “Sakarya’da Mobbing”

Yalçın BAYER Sakarya Üniversitesi Yönetimini Eleştirdi “Sakarya’da Mobbing”

 Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarlarından Yalçın BAYER bugün ki köşe yazısının bir kısmını Sakarya Üniversitesi Yönetimine ayırdı ve oldukça iddialı açıklamalarda bulundu.

 

İşye Yalçın BAYER tarafından Hürriyet Gazetesinde kaleme alınan ‘Sakarya’da Mobbing’  isimli yazı.
“Sakarya Üniversitesi muhafazakâr öğretim üyelerinin ağırlıklı olduğu bir üniversitedir. DMMA olarak temeli atılan üniversite bugün kurulduğu yıllardaki gibi değildir, hocaları çekişme içindedir.

İlk önce bir siyasetçiyi dinleyelim.

“Ne yazık ki, vicdanlı hocalar sindirilmiş, bazıları korkusundan sesini çıkaramıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Gül, burada doçentlik unvanını kazandı, öğretim üyeliği yaptı. Birçok devlet adamı, buradan yetişti. Prof. Sebahattin Zaim, İktisat Fakültesi kurucu dekanıydı. Gül, adına İstanbul’da üniversite açtırmak için öncülük yaptı… Birçok devlet adamı bu üniversiteden yetişti.”

Bazı öğretim üyelerine yakın çevreler de çarpıcı noktalara değiniyorlar:

“Bazı hocalar taraf oluşturmuşlar, keyfi olarak karar veriyorlar.

İşler istendiği gibi olmadığında mobbing uygulamaları dikkat çekiyor. Şikâyetçi olanlar dinleniyor mu, göstermelik olarak evet!.. Yapılan şikâyetler; tehdit ve baskılarla konu geçiştirilmek isteniyor. Kimse kimseye terbiyesiz diyemez…

Ama deniyor. Rektörlük ‘Bunlar önemli sorunlar değil’ diye geçiştirilebilir mi? Yani kimsenin huzuru yok, hakkınızı savunamıyorsunuz. Bir üniversitede soruşturma açılması savsaklanıyorsa, vay bu üniversitenin haline? YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya bütün olanların üzerine düşmeli, Cumhurbaşkanımız da haberdar edilmeli”.

Karakaya’nın ilginç yazısı

Üniversitede huzursuzluğu anlayabilmek için Vakit Gazetesi’nin 10.01.2012 tarihli sayısında Hasan Karakaya’nın yazısını mutlaka okumak gerekiyor.

Orada Danıştay saldırısı; Alpaslan Arslan’ın neler yaptığı ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi, eski Sosyolojii Bölüm Başkanı Prof. Dr. Musa Taşdelen ve kardeşi Av. Mehmet Taşdelen’e dayalı ilginç bilgiler yer alıyor. İmam hatip ve ilahiyatlı olmasına karşın, sosyoloji bölümünden Prof. Dr. Mehmet Sait Doğan’ın başına gelenler ve sonuçta üniversiteden nasıl uzaklaştırıldığı… Çarpıcı olanı Prof. Doğan’ın, Danıştay saldırısı ile ilgili ifade vermesinden sonra başına gelenler. Prof. Doğan, Savcı Zekeriya Öz’e acaba neler söylemişti? Karakaya’nın belgesel nitelikteki bu yazısı çok önemli, ancak şimdiye kadar niye sessiz kalındığı da anlaşılır gibi değil…

Söylenenler şunlar:

“Rektör Muzaffer Elmas, iyi biri ama hâkimiyet kuramıyor, müdahale edemiyor.

Üzerindeki baskıları aşamıyor, bu nedenle bütün bölümlerde huzursuzluk var; rektöre karşı bir kamplaşma da denilebilir buna.

Tarikatçılarla MHP’liler bir tarafta, az sayıda da demokrat ve ‘solcu’ öğretim üyeleri. Son grup iyice sindirilmiş. Tabii tersten de bakarsak rektöre karşı bir kamplaşma da denilebilir buna… Hele ders dağıtımı başlı başına bir haksızlık, kayırılan hocalar, ezilen gençler.

Ne kadar bir ‘sessiz çoğunluk’ varmış; kendilerine ‘mobbing’ yapıldığını düşünüp de Sapanca Gölü’ne bakarak çay içerek teselli olan, huzursuzluğu içine atan…”

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20383626.asp

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. EZİLEN GENÇLER!!!! KİMSE SORUYOR MU ARAŞTIRIYOR MU ACABA BU ÖĞRENCİLER NEDEN BAŞARISIZ DİYE! NEDEN BÖYLE BİR ARAŞTIRMA YOK BU ÜNİVERSİTEDE! SADECE BİR TAKIM KENDİNİ DOÇ,PROF..VS ZANNEDEN , EDEPTEN YOKSUN, AŞAĞILAYAN BİR TAKIM İNSANCIKLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ VE ADINI DA ÜNİVERSİTE KOYDUKLARI BİR HAPİSHANENİN İÇİNDE YAŞIYORUZ.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar