beylikdüzü escort

Yeni Dönem Öncesinde Rektör Muzaffer ELMAS Açıklamalarda Bulundu

Yeni Dönem Öncesinde Rektör Muzaffer ELMAS Açıklamalarda Bulundu

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, 2014-2015 eğitim- öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Elmas, “Son yıllarda hızla gelişen Üniversitemiz, yeni bir eğitim yılına giriyor. Sakarya Üniversitesi olarak, her yıl olduğu gibi, bu dönemde de öğrencilerimizin iş yaşamında, üniversite sonrası çaba gösterecekleri her alanda başarı elde etmeleri, yetkin ve daima yenilikçi bireyler olmaları için plan ve projeler geliştirdik. Bu yıl, aynı zamanda, Mimarlık ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümlerimizin de ilk kez eğitim verecek olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılımızın tüm akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, personelimiz ve Sakarya için hayırlı olmasını temenni ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

 

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, dünyada yükseköğretim sisteminde gelinen son noktada sınıfta bilgi transferi devrinin kapandığını belirterek, “Öğrencinin daha etkin olacağı interaktif eğitim döneminin başladığını söyleyebiliriz” dedi.

 

İş dünyasının gereksinimlerinin ve hızla gelişen dijital ortamın yükseköğretim sisteminin dönüşümünü zorunlu kıldığını ifade eden Prof. Dr. Elmas, değişime açık, becerili, yeniliklere kolay adapte olacak çalışanlara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Tekdüze ders anlatma veya çalışma yöntemiyle bu ihtiyacın artık karşılanamayacağını belirten Prof. Dr. Elmas, dijital çağın bu kadar hızlı gelişmesinin eğitim-öğretim sistemindeki öğrenme unsurunu hem öğrenci hem de öğretici açısından çeşitlendirdiğini söyledi. Prof. Dr. Elmas, “Yani dijital çağın gelişimi, öğrencinin daha aktif olduğu sisteme doğru yönelmesini zorunlu kılıyor. Sakarya Üniversitesi olarak gelişim ve değişime kayıtsız kalmayarak yeni öğretim uygulama sistemine geçtik” diye konuştu.

 

Üniversite Yönetim Sistemi Başarıyla İlerliyor

“Üniversite Yönetim Sistemi” adını verdikleri uygulamayla akreditasyon ve kayıt gibi bürokratik işlemlerin kolaylıkla yapılabildiğini aktaran Prof. Dr. Elmas, son 3 yılda yapılan düzenlemelerle öğrencilere daha bol vakit kazandırarak, kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacak ders programları hazırladıklarını ifade etti.

 

SAü, Türkiye’ye Model Olacak

“SAÜ’de bilgi aktarma devrinin sona erdiğini söyleyebiliriz” diyen Prof. Dr. Elmas, sözlerine şöyle devam etti:

“Öğrencilerimizden de hocalarımızdan da bu konuyla ilgili öneri ve eleştirileri alarak, bu uygulamaları devam ettireceğiz. Öğrencilerin bilgiye ulaşma kaynakları zamanla dijital dünyada doğru kaydı. Bu uygulamaya öğrenciler hazır. Bu nedenle gençliğin daha çok kullandığı iletişim araçlarını kullanarak, öğrencilerin derslerde daha aktif olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Yaptığımız tüm bu faaliyetler dünyadaki yükseköğretimdeki değişimi destekleyen çalışmalar. Bu uygulamaların Türk yükseköğretiminde de model oluşturabilecek nitelikte olduğunu düşünüyorum.”

 

Sınıf Dışı Ortamlarda Eğitim İmkanı

Derslerde sürekli anlatım değil, çift yönlü, interaktif yapı kazandırmak için de çalıştıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Elmas, “Sınıf dışı atmosfer de günümüzde eğitim-öğretim için çok önemli bir konuma ulaştı. Kantinleri, yurtları, hatta kafeteryaları da eğitim-öğretimin 7 gün sürdürüldüğü ortamlara dönüştürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Daha Aktif Bir Öğrenci Sistemi Oturacak

Dünyada yükseköğretim sisteminde gelinen son noktada sınıfta hocaların öğrencilere bilgi aktarması, bilgi transferi devrinin kapandığının net olarak söylenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Elmas, “Bu konuda mekanizmalarımızı kurduk. Ara yüzlerle dokümanların öğrencilere ulaştırılması, öğrencilerin işlenecek konulara hazır gelerek, sınıfta tartışma, konuları değerlendirme, grup çalışması, sunum gibi talebenin daha aktif olacağı ortamları hazırlama konusunda bildirge yayımlıyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar